KONTAKT

Helsingborg Arena & Scen AB är ett av Sveriges större kultur- och evenemangsbolag.
I bolaget ingår Helsingborgs stadsteater, Helsingborgs Symfoniorkester & Konserthus, Helsingborg Arena, Sofiero slott och slottsträdgård, Evenemangsenheten samt Helsingborg Convention & Event Bureau.

De olika verksamheterna inom områdena kultur, scenkonst, evenemang och idrott bedrivs lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.

Helsingborg Arena & Scen ägs av Helsingborgs stad och har 180 fastanställda.

Arenapersonal

Vi har vårt kontor på Helsingborg Arena, Mellersta Stenbocksgatan 14, 254 37 Helsingborg.

Helsingborg Arena Café
042-10 31 60
Öppettider: måndag-fredag 08.00-17.30

Helsingborg Arena konferensbokning
konferens@hbgarena.se
042-10 77 00

Charlie Fält
Chef Produktion
charlie.falt@hbgarena.se
070-210 74 99

Heidrun Bjartmarz (föräldraledig)
Servicechef
heidrun.bjartmarz@hbgarena.se
072-188 55 07

Tina Gibson
Vik. Servicechef
tina.gibson@helsingborg.se
073-024 31 25

Ulf Luckman
Driftchef
0768-71 79 60

Vaktmästeri
042-10 61 00

Stab/Administration



Vi har vårt kontor i Konsul Perssons Villa, Södergatan 1, 252 25 Helsingborg.

Max Granström
VD
max.granstrom@helsingborg.se
0732-315797

Alexander Carlsson
Ekonomichef
alexander.carlsson@helsingborg.se
0723-850558

Anne-Marie Miodek
HR
anne-marie.miodek@helsingborg.se
0732-311837

Susanne Pettersson
HR
susanne.pettersson@helsingborg.se
0768-709634

Emelie Sundling
Ekonomi
emelie.sundling@helsingborg.se
0708-175433

Maria Övergaard
Ekonomi
maria.overgaard@helsingborg.se
0732-315948

Klas Wounsch
Verksamhetsutvecklare
klas.wounsch@helsingborg.se
0703-074281

Ulf Dahlström
Externa kontakter
ulf.dahlstrom@helsingborg.se
0723-970762

Ulrica Almgren
VD-assistent
ulrica.almgren@helsingborg.se
0732-311828

Evenemangsenheten

Vi har vårt kontor på Helsingborg Arena, Mellersta Stenbocksgatan 14, 254 37 Helsingborg.

Helen Von Platen
Enhetschef evenemang
helen.vonplaten@helsingborg.se
070-354 60 69

Bertil Alm
Innehållsansvarig
bertil.alm@helsingborg.se
073-231 14 09

Nathalie Jarnhäll
Projektledare evenemang
nathalie.jarnhall@helsingborg.se
073-441 25 88

Camilla Plate
Projektledare evenemang
camilla.plate@helsingborg.se
073- 361 24 30

Martina Arnér
Projektledare evenemang
martina.arner@helsingborg.se
070-617 37 78

Matthias Bong
Projektledare evenemang
matthias.bong@helsingborg.se
070-250 58 55

Daniel Palm
Projektkoordinator evenemang
daniel.palm@helsingborg.se
076-855 21 08

Tina Bild
Projektkoordinator evenemang
tina.bild@helsingborg.se
076-8712442

Jeanette Håård
Projektkoordinator evenemang
jeanette.haard@helsingborg.se
042-104137

Jonas Lundström
Projektledare evenemang
jonas.lundstrom@helsingborg.se
070-6050506

Josefina Wingren
Projektkoordinator – evenemang
josefina.wingren@helsingborg.se
073-2315048

Marknad & kommunikation

Vi har vårt kontor i Konsul Perssons Villa, Södergatan 1, 252 25 Helsingborg.

Johan Lundell
Marknadschef
johan.lundell@helsingborg.se

Jonas Wilensjö
Chef Projekt Marknad
jonas.wilensjo@helsingborg.se

Caroline Löfgren
Grafisk formgivare
caroline.lofgren@helsingborg.se

Radek Labunski
Grafisk formgivare
radek.labunski@helsingborg.se

Linn Saalbach
Grafisk formgivare
linn.saalbach@helsingborg.se

Elsa Berglund
Senior projektledare
elsa.berglund@helsingborg.se

Carla Zigante
Senior Projektledare
Carla.zigante@helsingborg.se

Lisa Boëthius
Projektledare
lisa.boethius@helsingborg.se

Paulina Hultman
Projektledare
paulina.hultman@helsingborg.se

Jenny Petersson
Copywriter
jenny.petersson@helsingborg.se

Mira Jalamo
Kommunikatör
mira.jalamo@helsingborg.se

Anna Sigvardsson
Digital redaktör
anna.sigvardsson@helsingborg.se

Robert Pålsson
Digital marknadskoordinator
robert.palsson@helsingborg.se

Robin Jansson
Filmfotograf
robin.jansson2@helsingborg.se

Alla ska kunna besöka Arenan

ARENACAFÉET
Arenacaféet har öppet alla vardagar kl. 08.00-17.30.
Vid större evenemang stänger caféet när vi börjar rigga, vilket vanligtvis sker samma dag som evenemanget inträffar. Under dessa dagar finns det möjlighet att hämta och köpa biljetter via biljettluckan som nås direkt från huvudingången.

Det går även bra att köpa dina biljetter i caféet.
Tel. 042-10 31 60.

TILLGÄNGLIGHET
Helsingborg Arena är byggd för att alla ska kunna besöka oss. Huvudentrén är utrustad med två automatiska dörrar för att alla enkelt ska kunna ta sig in.

ENKELT ATT TA SIG RUNT
För att nå arenans läktare måste man ta sig upp till plan två, hiss finns i huvudentrén. I arenan finns inga höga trösklar eller andra svårigheter som förhindrar tillgängligheten.
Samtliga trappor både inne i arenarummet och i övriga publika ytor är utrustade med kontrastmarkeringar.

ANPASSADE TOALETTER
Innanför huvudentrén finns två handikapptoaletter. På plan två finns tillgänglighetsanpassade toaletter på flera platser.

RULLSTOLAR
Vid konserter och idrottsevenemang där besökare hänvisas till läktare finns särskilt uppmärkta rullstolsplatser. Storleken på evenemanget och hur stor del av arenan som används avgör om det erbjuds 6 eller 12 rullstolsplatser.
Vid evenemang där biljett erfordras måste handikapplatserna bokas separat via Transticket eller i vårt café, plats eller via telefon 042-10 31 60.Två av fyra restaurangterrasser är byggda med god tillgänglighet. På grund av brandregler begränsas dock antalet rullstolar till 4–6 per terrass. Dessa platser bokas via restaurangen om inget annat anges i informationen för det specifika evenemanget.

LEDSAGARE
En ledsagare följer med gratis och har sin plats bakom rullstolsplatsen om inget annat anges i informationen för det specifika evenemanget.

Undrar du något eller behöver hjälp? Välkommen att fråga arenans funktionärer och värdar.

Skicka oss ett meddelande