KONTAKT

Helsingborg Arena & Scen AB är ett av Sveriges större kultur- och evenemangsbolag. I bolaget ingår Helsingborgs stadsteater, Helsingborgs Symfoniorkester & Konserthus, Helsingborg Arena, Sofiero slott och slottsträdgård, evenemangsenheten samt Helsingborg Convention & Event Bureau.

De olika verksamheterna inom områdena kultur, scenkonst, evenemang och idrott bedrivs lokalt, regionalt, nationellt och internationellt. Helsingborg

Arena & Scen ägs av Helsingborgs stad och har 170 anställda.

Arenapersonal

Vi har vårt kontor på Helsingborg Arena, Mellersta Stenbocksgatan 14, 254 37 Helsingborg.

Helsingborg Arena Café
042-10 31 60
Öppettider: måndag-fredag 08.30-19.00

Helsingborg Arena konferensbokning
konferens@hbgarena.se
042-10 77 00

Charlie Fält
Chef Produktion
charlie.falt@hbgarena.se
070-210 74 99

Alexandra Lind
Fastfood & Service
alexandra.lind@hbgarena.se
0768-71 90 45

Heidrun Bjartmarz
(Föräldrarledig)

Vaktmästeri
042-10 61 00

Ulf Luckman
Arbetsledare vaktmästeri
0768-71 79 60

Stab/Administration



Vi har vårt kontor i Konsul Perssons Villa, Södergatan 1, 252 25 Helsingborg.

Max Granström VD
max.granstrom@helsingborg.se
0732-315797

Alexander Carlsson
Ekonomichef
alexander.carlsson@helsingborg.se
0723-850558

Anne-Marie Miodek
HR
anne-marie.miodek@helsingborg.se
0732-311837

Ann-Louise Petersson
HR
ann-louise.petersson@helsingborg.se
0709-278827

Susanne Pettersson
HR
susanne.pettersson@helsingborg.se
0768-709634

Cecilia Müntzing
Ekonomi
cecilia.muntzing@helsingborg.se
0732-311041

Emelie Sundling
Ekonomi
emelie.sundling@helsingborg.se
0708-175433

Maria Övergaard
Ekonomi
maria.overgaard@helsingborg.se
0732-315948

Klas Wounsch
Verksamhetsutvecklare
klas.wounsch@helsingborg.se
0703-074281

Ulf Dahlström
Externa kontakter
ulf.dahlstrom@helsingborg.se
0723-970762

Ulrica Almgren
Admin./Teaterstyrelsens sekreterare
ulrica.almgren@helsingborg.se
0732-311828

Evenemangsenheten

Vi som jobbar här sitter på Helsingborg Arena, Mellersta Stenbocksgatan 14, 254 37 Helsingborg.

Bertil Alm
Projektledare evenemang
bertil.alm@helsingborg.se
073-231 14 09

Tina Bild
Projektkoordinator evenemang
tina.bild@helsingborg.se
076-8712442

Jeanette Håård
Projektkoordinator evenemang
jeanette.haard@helsingborg.se
042-104137

Nathalie Jarnhäll
Projektkoordinator evenemang
nathalie.jarnhall@helsingborg.se
073-4412588

Jonas Lundström
Projektledare evenemang
jonas.lundstrom@helsingborg.se
070-6050506

Helen Von Platen
Enhetschef evenemang
helen.vonplaten@helsingborg.se
0703-54 60 69

Josefina Wingren
Projektkoordinator – evenemang
josefina.wingren@helsingborg.se
073-2315048

Camilla Plate
Projektledare evenemang
camilla.plate@helsingborg.se

Marknad & kommunikation

Vi har vårt kontor i Konsul Perssons Villa, Södergatan 1, 252 25 Helsingborg.

Linn Saalbach
Grafisk formgivare
linn.saalbach@helsingborg.se

Tom Larsson
Grafisk formgivare
tom.larsson@helsingborg.se

Elsa Berglund
Senior projektledare
elsa.berglund@helsingborg.se

Jonas Wilensjö
Senior projektledare
jonas.wilensjo@helsingborg.se

Carla Zigante
Senior Projektledare
Carla.zigante@helsingborg.se

Jenny Petersson
Copywriter
jenny.petersson@helsingborg.se

Mira Jalamo
Kommunikatör
mira.jalamo@helsingborg.se

Lisa Boëthius
Projektledare
lisa.boethius@helsingborg.se

Robert Pålsson
Redaktör digitala kanaler
robert.palsson@helsingborg.se

Alla ska kunna besöka Arenan

TILLGÄNGLIGHET
Helsingborg Arena är byggd för att alla ska kunna besöka oss. Huvudentrén är utrustad med två automatiska dörrar för att alla enkelt ska kunna ta sig in.

ENKELT ATT TA SIG RUNT
För att nå arenans läktare måste man ta sig upp till plan två, hiss finns i huvudentrén. I arenan finns inga höga trösklar eller andra svårigheter som förhindrar tillgängligheten.
Samtliga trappor både inne i arenarummet och i övriga publika ytor är utrustade med kontrastmarkeringar.

ANPASSADE TOALETTER
Innanför huvudentrén finns två handikapptoaletter. På plan två finns tillgänglighetsanpassade toaletter på flera platser.

RULLSTOLAR
Vid konserter och idrottsevenemang där besökare hänvisas till läktare finns särskilt uppmärkta rullstolsplatser. Storleken på evenemanget och hur stor del av arenan som används avgör om det erbjuds 6 eller 12 rullstolsplatser.
Vid evenemang där biljett erfordras måste handikapplatserna bokas separat via Ticketmaster eller i vårt kafé, antingen på plats eller per telefon 042-10 31 60.
Två av fyra restaurangterrasser är byggda med god tillgänglighet. På grund av brandregler begränsas dock antalet rullstolar till 4–6 per terrass. Dessa platser bokas via restaurangen om inget annat anges i informationen för det specifika evenemanget.

LEDSAGARE
En ledsagare följer med gratis och har sin plats bakom rullstolsplatsen om inget annat anges i informationen för det specifika evenemanget.

Undrar du något eller behöver hjälp? Välkommen att fråga arenans funktionärer och värdar.

Skicka oss ett meddelande